Gaziantep Gezilecek Yerler | 1 Günde Gaziantep

Gaziantep’te Gezilecek Yerler | 1 Günlük Antep GezisiAçıkcası ben bu soruyu Google’a Gaziantep’e geldiğim gün Karataş Merkez’de kaldığım 4. yıldızlı Kule Otel’e eşyalarımı bıraktıktan sonra sordum. Neden bu soruyu sormak için Antep’e gitmeyi bekledin diye sorarsanız, hemen cevabını vereyim. Öncelikli amacım, gazi şehrimiz, Antep’e gitmekti. Yerleri fıstık, duvarları Türk Bayrağı olan; Gazi Mustafa Kemal ile adaş, Milli mücadele ruhunu kaybetmemiş şehrimiz için, Gaziantep gezilecek yerler adlı yazımda öncelikle 1 gününüzü nasıl geçirmeniz gerektiğini paylaşacağım.

Bunu, kendi gezdiğim ve bolca keyif aldığım Gaziantep gezimi sizlere anlatarak paylaşacağım.

Gaziantep’te gezilecek yerler sorumuza gelirsek; inanın bu sorunun tüm cevabını vermek kolay bir iş olmayacak. Şimdi size 1 günlük Gaziantep Gezilecek Yerler rehberimize başlayalım.

Antep’te Neredesiniz Merkeze Nasıl Gideceksiniz?

Antep’te benim farkettiğim 3 adet tramvay hattı var. Herhangi bir büfeden tam bir bilet alıp (7 TL boş tam bilet, 2.10 TL tek basım) içerisine de bir miktar para doldurduktan sonra dilerseniz tramvay ile dilerseniz de otobüs hatları ile (bunlardan birisinin ismi İbn-i Sina Hattı) 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yani gardan hemen önceki durakta inmelisiniz.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na geldiğinizde,artık, şehrin merkezindesiniz. 1 günde Gaziantep gezilecek yerleri burada gezeceğiz.

Antep’i öyle 1 günde gezebileceğinizi veya yemeklerini yiyebileceğinizi düşünüyorsanız 1 güne yüzlerce saat ve karnınıza da 10’larca mide şart. Biz 1 günde neler yapabileceğimize bakacağız.

Karnınız mı Acıktı ? Gaziantep’e Geldiniz ve Karnınız Aç Öyle mi ?

Çok ayıp. Bu Beyran içeceksiniz demektir. 15 Temmuz Demokrasi Meydanında indikten sonra artık navigasyonunuzu açmanız gerekiyor. Gezeceğiniz yerler birbirine çok yakın. 5 10 dk uzaklık mesafesinde. Beyranınızı METANET Lokantasında içebilirsiniz 🙂

Beyran İçin Biraz Ağır Diyorlar

Beyran çorbası, bol sarımsaklı yağlı, kuzu etli birazcık ağır bir çorbadır. Eğer alışkın değilseniz 3 kişi 1 beyran söyleyebilirsiniz. Maksat kahvaltıda Antep’e gidip Beyran içmek ise tabi.
Ancak benim gibi kahvaltıda ne olsa yerimcilerdenseniz, dumanı tüten her hangi bir kebapçıya girip ciğerler, dürümler yiyebilirsiniz. Antep’in yemeklerini güzel yapan kesinlikle büyük şehirlerde bile bulunmayan baharatlarıdır. Ayrıca Fiyatlar diğer büyük şehirlerden daha ucuz.

Nerede Kebap Yemeliyim ?

İlk gördüğünüz kebapçıda Antep’in meşhur lezzetlerini tadabilirsiniz, çekinmeyin. Bu konuda zaman ve mekanın önemi yok, çünkü zaten Gaziantep’tesiniz.

Navigasyonunuz açık, şimdi Gaziantep gezilecek yerlerimize devam edelim. Antep’te gezilecek yerleri acıkmak için de gezebilirsiniz, gazi şehrimizin bu ünvanını nasıl aldığını öğrenmek için de, El işçilikleri yapılan bakır veya diğer atölyeleri görmek için de, İpek yolunun geçtiği bu şehirdeki Gaziantep Kalesinin eteklerindeki hanlarda kahve içmek için de, birçok sebebiniz olabilir.

Yaklaşık 3 4 saatinizi alacak ve acıkacaksınız. Acıkmadan önce; Şimdi navigasyonumuza yazıp, sırasıyla, şunları aratabiliriz.

Zincirli Bedesten Çarşısı |  Gaziantep Gezilecek Yerler

Çeşitli el yapımı ürünler, bakır işçiliğinin sergilendiği, birçok hediyelik eşyanın eşinize dostunuza armağan edilebileceği bir çarşıdır. Eğer bakırcılardan Adil Usta’ya giderseniz size indirim de yapacaktır.

Zincirli Bedesten | Antep'te Gezilecek Yerler
Zincirli Bedesten | Antep’te Gezilecek Yerler

Almacı Pazarı | Gaziantep Gezilecek Yerler

Doğal gıda ürünleri buradadır. Gaziantep’in çeşit çeşit baharatlarını buradan temin edebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı | Gaziantep Gezilecek Yerler

Sağda solda dükkanlarında fabrikadan yeni çıkmış bakırları bin bir emek ve sabırla işleyen bakırcıları burada göreceksiniz.

Bakırcılar Çarşısı | Antep'te Gezilecek Yerler
Bakırcılar Çarşısı | Antep’te Gezilecek Yerler

Kahveci Seddar Bey | Gaziantep Gezilecek Yerler

Tescilli kahvelerinin fotoğrafını paylaşıyorum. Deneyip denememek size kalmış 🙂  Bir kahve fincanı içerisinde karışmayan iki farklı Osmanlı Dibek Kahvesi’dir. Fincanınızı bir sağ elinize, bir de sol elinize alarak rahatlıkla içebilirsiniz.

Seddar Bey Kahvecisi | Antep'te Gezilcek Yerler
Kahveci Seddar Bey | Antep’te Gezilcek Yerler

Gaziantep Kalesi | Gaziantep Gezilecek Yerler

Milli mücadele ruhunun hala diri tutulduğu Gaziantep’imizin kalesi, çevresinde bir çok han mevcut.  Tabi öncesinde kalenin içerisinde kahraman Gaziantep Halkı’nın Fransızlara ve diğerlerine karşı verdiği mücadeleyi öğrenmelisiniz. Nerede olduğunuzu iyice anlamalısınız. Gaziantep.

İmam Çağdaş  | Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep’in meşhur lezzetlerinin tamamını kalite farkıyla bulabileceğiniz, başka bir yerde şube açmayan, kaliteden, lezzetten ödün vermeyen bir işletme. Kebabınızı da kare baklavanızı da burada yiyebilirsiniz.

Aileniz veya çevreniz sizden muhakkak tatlı isteyecektir. En kalitelisini burada bulabilirsiniz. Kebapınızın yanında ayranınızı da söylemeyi unutmayın.İmam Çağdaş'ta Ayran | Antep'te Gezilecek Yerler
İmam Çağdaş’ta Ayran | Antep’te Gezilecek Yerler

 

Tahmis Kahvecisi | Gaziantep Gezilecek Yerler

Demin kahve içmiştiniz dimi? O zaman şimdi Menengiç için. Şahsen bu lezzeti çok sevdim daha önce içmemiştim.Buna benim cahilliğim de diyebiliriz. Tabi yalnızca bir kahveci diyip geçmeyin. Antepli tefli kemanlı zurnalı abilerimiz burada sizin için ufak bir konser verebilir. Henüz daha yer bulamamışken, kendinizi “Antep’in hamamları”  diye Antep’e özgü şarkılara eşlik ederken bulabilirsiniz.

 

Tahmis Kahvecisiı | Gaziantep Gezilecek Yerler
Tahmis Kahvecisi- Menengiç Kahvesi | Antep’te Gezilecek Yerler

Özikizler Künefe-Katmer | Gaziantep Gezilecek Yerler

Akşam olduğunda son uğradığınız yer bence burası olmalı. Karataş merkezde olmasına rağmen kesinlikle akşamınızı geçirmeye değer bir mekan. Künefe veya katmer. Eğer 2 gün kalıyorsanız. İlk gün künefe, ikinci gün katmer yiyebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Maksimum keyif aldığımı düşünüyorum. Size bir iki fotoğraf paylaşayım.

Özikizler Künefe | Gaziantep Gezilecek Yerler
Özikizler Künefe | Gaziantep Gezilecek Yerler

Fotoğrafta sanki tek kişilik gibi gözükebilir ancak orta boy pizza büyüklüğünde olan bu künefe 2 kişilik künefe istediğinizde geliyor. Biz 3 kişi bitiremedik. Masaya gelen çerezler, süt ve içtiğimiz çaylar ile birlikte yalnızca 50 TL ödedik.

 

Özikizler Katmer | Gaziantep Gezilecek Yerler
Özikizler Katmer | Gaziantep Gezilecek Yerler

Katmer de sütle birlikte servis ediliyor. 3 kişi yediğimiz bu katmer’e tüm masadakı çerezler ve içtiğimiz çaylarla birlikte 30 TL ödedik. Çalışanları ve mekanın güzelliği de Gaziantep gezilecek yerler yazımızın ve Antep’teki ilk gününüzün sonunu hakediyor.

 

Yazımızın şimdilik sonuna geldik. Daha iyi yazılarda, gezilerde görüşmek dileğiyle 🙂Anasayfaya gitmek için TIKLAYIN.