PLSQL Declare Kullanımı (Eğitici) | PLSQL Nedir ? | 2

PLSQL Declare Anonymous Block | PLSQL Nedir ?

Bu tutorial içerisinde (eğitici), PLSQL Declare anonim bloğunu ve bunun SQL * Plus aracını kullanarak nasıl çalıştırılacağını öğreneceksiniz.

 

PLSQL Declare Anonymous Block Nedir ?

PLSQL, kodu bloklar halinde düzenlenmiş, blok yapılı bir dildir. Bir PLSQL bloğu üç bölümden oluşur: Bunlar

PLSQL Declare bloğu , Begin bloğuna kadar tüm değişken veya cursor gibi plsql type’leri tanımladığımız,declare ettiğimiz bloktur.

PLSQL Begin-End Blokları, yani çalıştırılabilir kodun bulunduğu blok ve

PLSQL Exception ,özel durum işleme, çalıştırılabilir kod içerisinde meydana gelen hataları handle ettiğimiz, yönettiğimiz bölümleridir.

Bir blokta, declare ve exception işleme bölümleri isteğe bağlı iken begin-end  bloğu zorunludur.

Bir PLSQL bloğunun bir adı vardır. Fonksiyon veya Prosedür adlandırılmış bir blok örnekleridir. Adlandırılmış bir blok önce Oracle Database sunucusuna kaydedilir ve sonra tekrar kullanılabilir.

İsimsiz bir blok anonim (anonymous) bir bloktur. Anonim bir blok, Oracle Database sunucusuna kaydedilmez, bu nedenle sadece bir kerelik kullanım içindir. PLSQL anonim blokları kodumuzu test etmek için kullanışlıdır.

 

PLSQL Declare Anonymous Blok’u biraz inceleyelim

 

Aşağıdaki resimde PLSQL Anonymous Blok yapısı gösterilmektedir:

PLSQL Anonymous Block
PLSQL Anonymous Block

 

Declare sekmesi : Bir PL / SQL bloğu değişken tanımladığınız, imleçler için hafıza ayırdığınız ve veri tiplerini tanımladığınız bir bildirim bölümüne sahiptir.

Çalıştırılabilir Kod Sekmesi : Her PLSQL Declare Anonim bloğunun çalıştırılabilir bir bölümü vardır. Bu kısım bir bölüm BEGIN anahtar kelimesiyle başlar ve END anahtar kelimesiyle biter. Çalıştırılabilir bölüm, hiçbir şey yapmayan NULL ifadesi olsa bile, en az bir çalıştırılabilir ifadeye sahip olmalıdır. Yani Null da yazılabilir. Neden yazalım ki demeyelim, bazen bu bile işe yarıyor 🙂

Exception-Handling Sekmesi : Bir PLSQL bloğu, EXCEPTION anahtar sözcüğüyle başlayan bir özel durum işleme bölümüne sahiptir. Exception-Handling bölümü, yürütme bölümündeki kodla ortaya çıkan hataları yakaladığınız ve yönettiğiniz bölümdür. Bir bloğun kendisinin çalıştırılabilir bir ifade olduğuna dikkat edin, bu nedenle bir bloğu diğer blokların içine yerleştirebilirsiniz.

Evet tüm bu blokları birbirleri içerisinde kullanabiliyoruz. Yani begi- end arasına tekrar declare begin end bloğu yazabiliyoruz. Bunlar Nested Block olarak adlandırılıyor.

Aşağıdaki örnekte, bir executable code içeren basit bir PLSQL Declare anonim bloğu gösterelim.

DECLARE
degisken_ varchar2(20):='Hello PLSQL';
BEGIN
DBMS_OUTPUT.put_line (degisken_);
END;
Çıktı : Hello PLSQL

Exceptionları daha sonra inceleyeceğiz. Şimdilik sadece Begin ile End Bloğu içerisinde tanımlandığını bilelim.

PLSQL Declare Blok Tanımı | SQL*PLUS ile

SQL*Plus kullanarak bir PLSQL anonim bloğu çalıştıralım.

PLSQL Declare
PLSQL Declare

Burada “Set serveroutput on”  deyimi ile SQL-PLUS ‘a , çalışan bir kod eğer DBMS_OUTPUT.put_line() ile bir sonuç yazdırmak istiyor ise, bunu bize göster demek istedik. Sonuç olarak “Hello PLSQL” çıktımızı görebildik. SQL*PLUS ile mevcut bir Oracle veritabanınıza bağlanmak istiyorsanız. Acele etmeyin. Öncelikle ne yaptığınızı çok iyi biliyor olmanız, neler yaptığınızın ilerisinde bir öneme sahiptir. SQL*PLUS, PLSQL Developer veya SQL Developer PLSQL veya SQL kodlarımızı çalıştırabilmemiz için 3 istemci (Client)  programdır. Biz Oracle geliştirmelerimizi veya SQL cümlelerimizi bu toollar (Araçlar) yardımı ile çalıştırırız. Bu programlar ile Oracle Bağlantısı ve Kod Bloğu çalıştırma aşamalarını sonraki yazılarımda paylaşacağım.

“/” sağa doğru slash  ile ise yazdığımız plsql bloğu execute ettik, çalıştırdık.

PLSQL Declare Anonymous blocklar içerisinde ne gibi çalıştırılabilir kodların yazılabildiğine göz atmak için bu sayfayı inceleyebilirsiniz. Oracle Docs Blocks

 

PLSQL Declare Anonymous Block | PLSQL Nedir ? Başlıklı PLSQL Türkçe Tutorial serimizin ikinci yazısının sonuna geldik.

Daha faydalı yazılarda görüşmek dileğiyle  Tutorial’a devam etmek için 3. yazıya buradan devam edebilirsiniz.