Outlook İmza Ekleme | İmza Oluşturma (Resimli)

Outlook içerisinde Otomatik İmza Ekleme

Outlook içerisinde gönderdiğimiz yeni veya cevapladığımız mailler içerisinde Outlook imza ekleme işlemi için resimli anlatımımıza başlayalım.

Öncelikle outlook içerisine girin. Yeni bir mail oluşturuyormuş gibi “Yeni” düğmesine tıklayın.

Excel 2007 Arayüzü
Excel 2007 Arayüzü

Açılan ekranda her zaman ki gibi bir mail kutusu göreceksiniz. Bu ekranda “İmza” yazan düğmeye tıklayıp “imzalar…”  seçimine tıklayın.

Outlook imza ekleme | imza oluşturma
Outlook İmza Eklemek için Yeni İleti Ekranı

Yeni bir ekran açılacak. Bu ekran içerisinde  “Yeni” düğmesine tıkladıktan sonra oluşturacağınız outlook imzanız için bir ad belirleyin.

İmza oluşturma Ekranı Dikkat Edilmesi Gereken Alanlar
İmza oluşturma Ekranı Dikkat Edilmesi Gereken Alanlar

Ardından alt taraftaki boş alana “Saygılarımla” veya her gönderdiğiniz mail içerisinde kesinlikle bulunmasını istediğiniz yazıları veya kartvizitinizi ekleyin.

Sonrasında son ekran görüntüsü resmimizin içerisindeki ünlemlerin bulunduğu alanlarda seçimlerinizi yapın.

Bu seçimler ile; oluşturduğunuz yeni iletilerde görmek istediğiniz imzanızı ve yanıtlamak veya iletmek istediğiniz mailler için otomatik imza oluşturma işlemini maillerinize ekleyebilirsiniz. “(yok)” yazan kısımlarda oluşturduğunuz yeni imzanızı seçtikten sonra artık, yeni iletilerinizde, yanıtladığınız maillerde ve iletmek istediğiniz maillerde artık otomatik olarak eklenecektir.

Eklemek istediğiniz imzanızın son görüntüsü aşağıdaki gibi ise artık “Yeni” mail oluşturduğunuzda açılan ekranda, oluşturduğunuz outlook imzanız otomatik eklenecektir.

 

Outlook imza ekleme | imza oluşturma
Outlook imza ekleme | imza oluşturma

Yazımızın sonuna geldik. Umarız bir sorununuz daha çözülmüştür. Outlook excel veya word içerisinde yaşadığınız sıkıntılar ile ilgili yardım için yorum bırakabilirsiniz.

Daha faydalı yazılarda görüşmek dileğiyle.

Diğer Outlook Yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Diğer kaynaklar için tıklayabilirsiniz.