Excel Pivot Table Oluşturma (Özet Tablo) | MS Excel

Pivot Table Ne için Kullanılır

Pivot Table kelime manası ile Özet Tablo anlamına gelir. Excel’de pivot tablo oluşturma işlemi de tam olarak bir excel sayfasındaki verilerden Excel özet tablosu oluşturma işlemidir.

Biz, herhangi bir veri ile veya elle oluşturduğumuz excel satır ve kolonlarını bir tablo  (örn: Stokta kalan ürün sayısı, Cari Ekstresi) olarak düşünürüz. Sonrasında bunlardan yöneticilerimizin istediği özet sayılabilecek raporlar oluşturma işlemini kendimize ait Excel Pivot Tabloları aracılığı ile yaparız. Aşağıda pivot table örnekleri ile ne demek istediğimizi görelim.

Bu sayede tek bir veri tablosundan amacımıza göre farklı açılardan rapor elde etmek yalnızca birkaç saniyemizi alacak.

 

Pivot Tablo Oluşturma | Kullanacağımız Veri

 

Pivot Tablo Kullanımı | Pivot Table Oluşturma
Pivot Tablo Kullanımı | Pivot Table Oluşturma

Excel Pivot Tablo Oluşturma işleminde kullanacağımız veri yukarıdaki veridir.
Neden Excel Pivot tablo oluşturmamız gerekebilir diye düşünürken, bir bakmışsınız bir mail, İşyerindeki Patronumuz A.Ş Şirketlerinin bizim firmalarımız bazında tutarını bizden rapor olarak istiyor ve acil diye de not geçiyor.Patron çıldırmış olmalı 😛

Bu veriler yalnızca 21 satır. Ancak yüzlerce veya binlerce satır veri olduğunu düşünün…
Acil olan bu ihtiyacı acilen gidermemiz gerekiyor. Adım adım patronumuzun istediği raporu gerçekleştireceğiz. Excel 2007 içerisinde ekran görüntüleri adım adım paylaşacağım. Öncelikle verilerin bulunduğu excel dosyamıza gidiyoruz.

 

Pivot Tablo Oluşturmak için Kullanacağımız Veri
Pivot Tablo Oluşturmak için Kullanacağımız Veri

 

Excel Programımızda “Giriş” sekmesinin hemen yanındaki “Ekle” sekmesine giriyoruz.

Pivot Tablo Oluşturmak için Kullanacağımız Veri | Giriş Ekranı
Pivot Tablo Oluşturmak için Kullanacağımız Veri | Giriş Ekranı

Burada en solda Excel Özet Tablo butonunu göreceğiz. Buna tıklıyoruz.

Pivot Tablo Oluşturma
Pivot Tablo Oluşturmak için Kullanacağımız Veri ve ilk Aşamalar

Karşımıza Özet Tabloyu “NEREDE” ve “HANGİ VERİLER”‘i seçerek oluşturmamız gerektiğini bizden isteyen ufak bir Popup açıldı. Popup ekranına yakınlaşalım.

Özet Table Oluşturma Seçenekleri
Özet Table Oluşturma Seçenekleri

Bu popup ekranında Tablo veya aralık seçin kısmında otomatik olarak sayfada bulunan veri aralığı “$” sabitlenmiş olarak seçilir. Bu ayarı biz yapmadık. Özel bir alan belirtmek istiyorsak burada Excel Pivot Tablo Oluşturma işlemini uygulayacağımız aralıkları aynı şekilde girmemiz gerekir.

Özet Tablo raporunun yerleştirilmesini istediğiniz yeri seçin alanında ise. Yeni “Yeni Çalışma Sayfası” seçili şekilde “Tamam” a tıklarsak, Pivot Tablomu Yeni bir Excel Sheet içerisinde açılacaktır. Genelde biz de bunu isteriz zaten.

 

Şimdi, pivot tablomuzun , içinde veri bulunan hücrelerle yeni bir çalışma sayfasında oluşması için “Tamam” a tıklıyoruz. Ardından yeni bir sayfa açılacak ve içeriği aşağıdaki gibi olacak.

Özet Tablo ilk oluştuğundaki görüntüsü
Özet Tablo ilk oluştuğundaki görüntüsü

 

Excel Pivot Tablo Oluşturma Son Aşama

Excel Pivot Tablo Oluşturma işlemini tamamladık; Artık pivot tablomuz oluştu. Şimdi gelelim oluşturduğumuz bu pivot tabloyu nasıl kullanacağımıza. Buraya kadar herşey otomatik geldi, biz aslında sadece “Ekle” – > “Tamam” ‘ adlı iki butona tıkladık.

Yeni oluşan sayfamızın içerisinde pivot tabloyu göreceksiniz. Tabi henüz şuan birşey anlamadık bu işten 🙂 . Soldaki kutucuğa tıklar tıklamaz. Pivot Tablo’nun “ALAN LİSTESİ” ‘ni göreceğiz. Sağ tarafta bizim için, tablomuzda bulunan bütün alanların başlıkları yer alacak. Ekran görüntümüze bakalım.

Pivot Tablo ilk oluştuğundaki görüntüsü ve Alan Listesi
Pivot Tablo ilk oluştuğundaki görüntüsü ve Alan Listesi

Gördüğünüz gibi sağ tarafta Pivot Tablo’muzun alan listesi geldi. Artık verilerimiz bu alanların içerisinde. Sağda bulunan her ifade bir kolon başlığıdır. Şimdi pivot tablonun en önemli aşamasını anlatmak için sizinle sağ tarafta açılan alan listesinin yakınlaştırılmış bir görüntüsünü paylaşacağım.

 

Tablonun Alan Listesi Açıklamaları
Tablonun Alan Listesi Açıklamaları

Ekran görüntüsü üzerindeki açıklamaları okuduktan sonra hemen Patronumuzun acilen bizden istediği rapor için harekete geçebiliriz 🙂 Yukarıdaki görüntüdeki rapora eklenecek alan içerisindeki kolon isimlerinden patronumuzun istediği formata göre aşağıya sürükleyerek Pivot Tablomuzu Oluşturalım ve Pivot Table nedir görelim. İndirmenizi önermediğim bir ekran görüntüsü kaydeden araç ile bundan sonraki işlemleri gösteriyor olacağım. Zaten artık sadece patronumuzun isteği doğrultusunda mantıklı bir şekilde kolonları Alan Listesi içerisindeki doğru yerlere sürüklemek kaldı. Onu da aşağıdaki video ile görelim.

 

Pivot Table Kullanımı | Pivot table oluşturma yazımızın sonuna geldik. Daha iyi yazılarda görüşmek dileğiyle 🙂

Diğer MS Excel yazılarıma göz atabilirsiniz.

Önerdiğim Diğer Kaynaklar