Excel İç İçe Eğer Formülü | İç içe Eğer (Detaylı)

Excelde İç İçe Eğer Formülü Kullanımı

Merhaba, bu yazımızda Excel İç İçe Eğer Formülü Kullanımı nasıldır bunu inceleyeceğiz.

Daha önceki Eğer Formülü Kullanımı başlıklı yazımızda Eğer Formülünün nasıl kullanıldığı hakkında basit ve ileri düzey örnekler ile sağlam bir bilgi edinmiştik.

iç içe eğer formülü kullanımında sınırsız bir yetkinliğe sahip olmaya, bir sonraki paragraftan itibaren , Excel iç içe eğer formülü örnekleri ile başlayalım 🙂 

Eğer formülü söz dizimini hatırlayalım : =EĞER(Koşul ; Doğruysa ; Yanlışsa )

Şimdi buradaki “Doğruysa” kısmına bir Eğer formülü koyalım ve örneğimizi inceleyelim. Örneklerimizde Eğer formülünün her bir parametresine eğer formülü koyarak devam edeceğiz.

 

=EĞER(10>B1 ;  EĞER(B1>5  ;  “10’dan küçük ama 5 ten büyük”  ;  “5’e eşit veya 5’ten küçük”)  ; “10’dan büyük”)

Excel İç içe eğer Kullanımı Basit Örnek
Excel İç içe eğer Kullanımı Basit Örnek

Gördüğünüz gibi C1 C2 C3 hücrelerine aynı formülümüzü yazdık. Bu formül ile B1 B2 ve B3 hücrelerindeki 1,6,11 değerlerini kontrol ettirdik.

Bu değerler için mantıklı yorumlar yaptık.

B1 B2 B3 hücreleri için değer eğer 10’dan küçük iç eğere yani “doğruysa” kısmına erişecek ve iç eğer çalışacaktır.

Her bir B hücremiz için sonucu C hücrelerimize yazdırdık. Aynı örneği kendi Excel’inize kopyalayarak deneyin.

Burada 2. kullandığımız iç eğer ifadesi, En baştaki Eğer formülünün yani B1 hücresinin 10 değerinden küçük olduğu yani  10>B1 ifadesinin doğru olduğu, durumlarda çalışacaktır.

B1 ifadesinin yanlış olduğu durumda ise yani 10>B1 ifadesi doğru değil ise  “10’dan büyük” sonucunu bize döndürecektir. Şimdi biraz daha karışık bir excel iç içe eğer kullanımı örneği görelim.

 

Excel İç içe Eğer Formülü Örneği

Aynı örneği geliştirerek farklı bir İç içe eğer kullanımı örneği ile devam edelim. Bu örneğimizde, En baştaki eğer’in doğru olması durumunda ve en baştaki eğer’in yanlış olması durumunda farklı eğer’ler çalıştırdık. Aynı şekilde Excel de defalarca iç içe eğer kullanabilirdik.

 

=EĞER(10>B3  ;  EĞER(B3>5  ;  “10’dan küçük ama 5 ten büyük”  ;  “5’e eşit veya 5’ten küçük”)  ;  EĞER(B3<15  ;  “10’dan büyük ama 15’ten küçük”  ;  “15’ten de büyük”))

Excel İç Eğer Kullanımı Örneği
Excel İç Eğer Kullanımı Örneği

Bu örneğimiz bir önceki örneğimizin aynısı, yalnızca bu sefer 10>B1 ifadesini sınadığında sonuç yanlış ise B1 ifadesinin 15’ten küçük olup olmadığını sınayan bir iç Eğer Formülü daha ekledik.

Şimdi farklı ve bir öncekine nazaran daha zor bir excel iç içe Eğer kullanımına göz atalım. Buraya kadar ki örneklerimizi anladıysanız, eminim son ve en karmaşık olan örneğimizi de anlayacaksınız. 

Excel Koşul Kısmına Eğer Koyma Örneği

Örneğimize göz atalım.

=EĞER( EĞER(C1=”sinan”  UZUNLUK(C1)>=5  ;  UZUNLUK(C1)<5) ;  “B7 hücresi değeri 5’ten küçüktür”  ;  “B7 hücresinin uzunluğu 5’e eşit veya 5’ten uzundur”)

Uzunluk Formülü ile İç İçe Eğer
Uzunluk Formülü ile İç İçe Eğer

Öncelikle Eğer formülü içerisinde diğer tüm formülleri kullanabiliriz.

Yalnızca excel iç içe eğer kullanımı değil,  Excel içerisindeki bütün formüllerin içerisinde defalarca diğer formülleri kullanabiliyoruz.

Burada kullandığımız formül ise UZUNLUK formülüdür. Bu formül Karakter Uzunluğunu bize verir. “12345” ise Uzunluk(“12345”) sonucu 5 olur. “a” ise Uzunluk(“a”) sonucu 1 olur.

Dikkat ederseniz ilk baştaki eğer formülünün sınayacağı ifadeyi bir =Eğer yaptık. Yani En baştaki eğer ifadesinin sınayacağı değer en başta belli değil, sabit bir sınama ifadesi değil. İç eğer ifadesinin sonucuna göre neyi sınayacağına karar verecek.

Eğer C1 değeri sinan’a eşitse ” UZUNLUK(C1)>=5 ” en baştaki EĞER ifademin mantıksal sınaması olacaktır. Eğer C1 ifadesi “sinan” değerine eşit değilse , en baştaki eğer ifadesinin mantıksal sınaması “UZUNLUK(C1)<5 ” olacaktır.

Eğer Formülü sonuna geldik.

Kendi örnekleriniz ile daha iyi kavramanız için hemen bir excel sayfası açıp bu formülleri kopyalayın. Kendi mantığınıza uygun şekillerde denemeler yapmanız dileğiyle.

Yazımızın sonuna geldik. Daha faydalı yazılarda görüşmek dileğiyle 🙂 

Diğer Kaynaklar için

Eğer formülü ile toplama gerçekleştirmek istiyorsanız ETOPLA,ÇOKETOPLA ile ilgili Excelde Koşullu Toplama yazımıza göz atabilirsiniz.