Excelde Toplama Formülü | Toplama Örnekleri (Detaylı)

Excel Toplama Formülleri

Excelde Toplama işlemi ve türevlerini , örnekler ile iyice kavrayacağımız bir yazı olması temennisiyle,bu yazımızda Excel Toplama Formülü kullanımını tüm farklı kullanımları ile kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz. Aşağıdaki formülleri inceliyor olacağız.

  • Excel TOPLA
  • Excel ETOPLA
  • Excel ÇOKETOPLA
  • Excel Saat Toplama

…zamanla tüm excel toplama formülleri bu yazıya eklenecek.

 

Hemen unutanlar için Excelde Toplama Formülümüzü hatırlayalım.  Örneklerimi Türkçe Excel üzerinden Paylaşacağım.

Yalnızca 2 Hücredeki değeri toplamak istiyorsak.

TOPLA(birinci_deger ; ikinci_deger) veya

İngilizce Excel kullanıyorsak =SUM() formülünü kullanmalıyız.

  

=TOPLA( birinci_deger  ;  ikinci_deger )

Basit Toplama İşlemi
Basit Toplama İşlemi

Eğer Excelde Toplama Formülüne birden çok hücreyi dahil etmek istiyorsak. Aşağıdaki Örnekteki gibi;

=TOPLA(B4 ; B2 ; C1 ; D2 ; D3 ; E2 ; E1 ; F3 ; G2)

Birden Çok Hücreyi Toplama İşlemi
Birden Çok Hücreyi Toplama İşlemi

Farklı konumlarda birden çok hücre için Excel toplama işlemi gerçekleştirmek istiyorsak, aralarında ” ; ” noktalı virgül veya Excel ayarlarınıza göre ,   ” , ” virgül ile toplamak istediğimiz hücreleri belirtebiliyoruz.

Eğer hücredeki değerlerin alt toplamını almak istiyorsak. Aşağıdaki örnekteki gibi;

=TOPLA( B2 : B8 )

Alt Toplam
Alt Toplam

Excelde Toplama formülü içerisinde iki hücre arasında ” : ” iki nokta üst üste kullanmalıyız.

Bu sayede Excel Toplama İşlemi bir hücreden diğer hücreye kadar toplama yapması gerektiğini belirtmiş oluruz.
Excelde Toplama İşlemi (Buraya Dikkat)

 

  • Ek olarak size Excelde Toplama işleminin bir yanlış kullanımından bahsedeyim. Excel Toplama işlemi yaparken tabii ki İki veya daha fazla hücreyi “= hücre1 + hücre2 ” şeklinde toplamak isteyebiliriz. Ancak bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir.
  • Aşağıdaki örnekte size iki farklı toplama örneği göstereceğim. ilk örneğimizde =Topla() formülü kullandığımız için toplama işlemini hatasız sonuçlandırdık. Ancak ikinci örnekte =hücre1+hücre2 gibi formülsüz bir toplama gerçekleştirdiğimiz için, toplama sonucu bize bir hata olarak döndü. Excel Toplama işlemi ile hata almadan toplamayı gerçekleştirebildik.
Toplama Formülü ile "+" Operatörü Farkı
Toplama Formülü ile “+” Operatörü Farkı

 

Yan toplam ve Alt toplam işlemi için videodaki gibi “Giriş” sekmesine tıkladıktan sonra en sağdaki “Otomatik Toplam” tuşuna basabiliriz.

Alt Toplam ve Yan toplam Videosu için TIKLAYIN.

Videoda gördüğünüz gibi basitçe alt toplam ve yan toplam değerlerini edinebiliyoruz. Buradaki Otomatik Toplam butonuna tıkladığımızda seçilen hücrelerin alt veya yan toplamları otomatik olarak oluşturulur.

 

Diğer Toplama İşlemi Formülleri

Bu başlığımızda diğer Excel Toplama Formüllerini sırasıyla paylaşacağım. Excelde Koşullu Toplama formülleri başta olmak üzere Excel formül dağarcığımıza birkaç kullanışlı Toplama Formülü daha eklemek faydalı olacaktır. Zamanla bu yazımızda yapacağımız güncellemeler ile Excel Toplama İşlemi ile ilgili tüm formülleri inceleyeceğiz .

 

Excelde Koşullu Toplama İşlemi  |  ETOPLA formülü ( SUMIF() )

ETOPLA formülü de bir Excel Toplama İşlemi gerçekleştirir . Ancak; Bize, Excelde toplama işlemlerimizi bir koşula bağlı olarak yapma imkanını verir. Birçok veri içerisinden yalnızca bizim istediğimiz veri değerlerinin toplamını bu formül ile alabiliriz.

Sözdizimi:  =ETOPLA( Koşul_aralığı  ;  Koşul  ;  Toplama_aralığı)

  • Koşul_aralığı : “Koşul” olarak kullanmak istediğimiz “Koşul” ifadelerinin bulunabileceği kolon. Yani hangi kolonda koşulumuzu arayacağız. Örneğimizde “mevki” kolonu koşul aralığımızdır.
  • Koşul : “Koşul_aralığı” ‘nda hangi değeri bulacağız. Yani yalnızca hangi değerlerin toplamını bulalım. Örneğimizde sadece “Yönetici” ‘lerin yaş toplamını almak isteyeceğiz.
  • Toplama_aralığı : Koşul bulunduğunda hangi kolondaki değerleri toplayacağız. Örneğimizde “yaş” kolonu toplama aralığımızdır.

Şimdi bir örnek paylaşalım. Örneğimizde yalnızca “yönetici” pozisyonunda çalışan kişilerin aylık maaşlarının toplamını hesaplatalım.

 

=ETOPLA( D2:D6 ; “Yönetici” ; C2:C6 )

ETOPLA Formülü Örneği
ETOPLA Formülü Örneği

ETOPLA Koşullu Toplama Formülümüzü kullanırken  Koşul kısmına bir hücre değeri (örn: A1 , C7) yazabiliriz. Veya her Excel Formülü gibi formüllerin içerisindeki bu değerleri yine formüller ile belirleyebiliriz.  Bir örnek ile bunu anlatalım.

Excelde toplama işlemi 8
Excelde toplama işlemi 8

 

Şimdi yine kullanışlı bir Excel ETOPLA Toplama Formülü ile bir örnek paylaşalım. Bu örneğimizde “tıraş” kelimesini içeren tüm değerlerin toplamlarını elde etmek istiyoruz.

Örneğimize geçelim:

=ETOPLA( A2:A6 ; “*” & “tıraş” & “*” ; B2:B6)

Excelde toplama işlemi 9
Excelde toplama işlemi 9

Gördüğünüz gibi örneğimizde “tıraş” kelimesini içeren tüm cisim adlarının toplam adet sayısını bulmuş olduk. Bunu “tıraş” kelimemizin soluna ve sağına “*”  ifadesini ekleyerek gerçekleştirebildik. İfadeleri birleştiren “&” karakterimiz ile de tek bir bütünmüş gibi bunları birleştirdik.

Not: “&” ifadesini anlamak için bir örnek paylaşalım.  =”Elma” &”-“& “Armut”& “-“&”Ayva”  formülünün sonucu “Elma-Armut-Ayva” olacaktır. 

Excelde Çoklu Koşullu Toplama işlemi | ÇOKETOPLA Formülü (SUMIFS())

 

Bir diğer Excel Toplama işlemi olan ÇOKETOPLA formülü, birden çok koşula göre toplama yapmak istediğimizde nimettir.

Tek tek elle toplanması gereken değerleri seçip toplamaktansa algoritmik olarak bunu bizim için rahatlıkla yapıyor. Tabi bu formüle öncelikle hangi değerleri toplayacağını bildirmemiz gerekiyor. Bir örnek ile anlatmaya başlayalım.

 

=ÇOKETOPLA(D2:D11;B2:B11;F3;C2:C11;G3

Excel ÇOKETOPLA İle Toplama Örneği
Excel ÇOKETOPLA İle Toplama Örneği

Örneği buradan indirebilirsiniz.

Excel Çoklu Koşullu Toplama işlemi yapan ÇOKETOPLA formülümüzün sözdizimi  aşağıdaki gibidir.

=ÇOKETOPLA ( hangi_degerleri_toplayacagiz ; olcutler_hangi_aralikta1 ; olcut_ne1 ; [olcutler_hangi_araliktaN ; olcut_neN] )

hangi_degerleri_toplayacagiz : Excel Toplama işleminde herzaman nereyi toplayacağımızı belirtiriz değil mi, işte buraya Excelde toplama işlemi yapmak istediğimiz değerlerin aralığını seçiyoruz.

olcutler_hangi_aralikta1..N : bizim olcutlerimiz nerede, o olcutleri burada seciyoruz.

olcut_ne1..N : buraya da o olcut aralığından belirlenen bir olcut giriliyor. Buradaki N değeri birden çok ölçüte göre (N adet) toplama yapabileceğimiz anlamına geliyor. Biz Excel Çoklu Koşullu Toplama işlemi örneğimizi 2 adet ölçüte göre  gerçekleştireceğiz.

Bunların biri Cismin Cinsi, diğeri Satılan Miktarı’dır. Adet Satışı ile işimiz yok, ancak siz kurcalayın diye onu da ekledim.

Şimdi bu açıklamalara binaen yukarıdaki örneğimize bir bakalım.

Excelde Çoklu Koşullu Toplama işlemi örneğimizde “>=1” ifadesi 1’e eşit veya büyük ise manasını taşır. Buradaki rakamı değiştirerek sonuçlarını inceleyebilirsiniz. 

Excel Saat Toplama | Excelde Saatleri Birbiri ile Toplama Çıkarma

Excel içerisinde saat toplama işlemi örneğin işe giriş çıkış saatleri belli olan bir çalışanın ay içerisinde toplam ne kadar saat ve dakika çalıştığını bulmak için kullanılabilir. Çoğu zaman hücre biçimlendirme kısmındaki ayrıntıya dikkat edilmediği için Excelde saat toplama veya Excel saatleri birbirinden çıkarma işlemi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bunu yapabilseniz bile Pivot Table Oluşturma işlemi sonrasında özet tablonun istediğiniz gibi çalışmadığını görürsünüz.

İki farklı saati birbiriyle toplayabilmek için;

Excel Toplama Formülü -Excel Saat Toplama
Excel Toplama Formülü -Excel Saat Toplama

 

toplamak istediğimiz alanları yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi sağ tuş ile hücre biçimlendir ekranından ihtiyacımız olan biçimi girerek yapabiliyoruz. Bunu iki saatin toplamını görmek istediğiniz hücreye yapın sadece. Tür kısmına ”  [s]: dd;@  ” yazdığımızda örneğin;

11:30 + 15:31= 27. 01 sonucunu bize verecektir. Bu sayede pivot tablo oluşturulduğunda rahatlıkla Excelde saatleri toplayıp toplam saati ve dakikayı tam olarak görebiliyoruz.

[s] ifadesinde köşeli parantezleri kullanmasaydık ( s ) ,  sonucumuz 11:30 + 15:31 = 3: 01  olacaktı. Yani 24 saat tamamlandığında saat tekrar baştan başlayacaktı.

 

Excelde toplama işlemi yazımızın şimdilik sonuna geldik. İleri ki zamanlarda diğer tüm Excelde Toplama Formüllerini yazıya ekleyeceğim.

Daha faydalı yazılarda görüşmek dileğiyle 🙂

Diğer Excel Yazılarım için , TIKLAYIN.

Faydalı Dış Kaynaklar için