Excel Koşullu Biçimlendirme | Hücre Renklendirme

Excel Koşullu Biçimlendirme | Hücre veya Satır Renklendirme

Excel koşullu biçimlendirme yazımızı çok kullanışlı bir örnek ile anlatacağız. Satır veya Hücre renklendirme örneğimizin sonucunu görelim.

Uygulayacağımız Örneğin Ekran Görüntüsü
Uygulayacağımız Örneğin Ekran Görüntüsü

Burada yeşil, kırmızı  ve sarı alanlar koşullu olarak biçimlendirdiğimiz satırlardır.

“+++++” , “—–” ve  “*” değerlerine göre koşullu hücre renklendirme uyguladık.  Yani excel dosyamızdaki koşullarımız, B kolonundaki değerlerdir.

B kolonundaki değerlere göre 3 adet farklı kural belirledik.

Siz de bu tarz biçimlendirmeler yapmak isteyebilirsiniz. Çoğu zaman koşullu biçimlendirme arayüzü canınızı epey sıkabilir ve denemeler yolu ile belki de ne yaptığınızı bilmeden bu görüntüyü siz de elde edebilirsiniz. Ancak burada koşullu biçimlendirme mantığını öğrenip bu gibi koşullu biçimlendirmeleri rahatlıkla uygulayabilir duruma geleceksiniz. Bu sayede ileri excel konularından birini daha biliyor olacaksınız.

Şimdi yukarıdaki örneğimizi birlikte yapalım.

Bunun için “Giriş” sekmesine tıkladıktan sonra “Koşullu Biçimlendirme” düğmemize tıklayıp, “Yeni Kural” belirlememiz gerekiyor. Biz burada 3 adet kural ekleyeceğiz. Kuralların birbirlerinden farkı yalnızca renkleri olacak.

Aşağıdaki Örneği indirmek için Tıklayın.

Formüller ve sonucu bu şekilde olacak
Formüller ve sonucu bu şekilde olacak

Yaptığımız işlemler yukarıda gösterdiğimiz ve indirebileceğiniz exceldeki gibidir. Şimdi tüm bu kuralları silip tekrardan kendimiz yapalım.

Excel Hücre Renklendirme Örneğimiz

Excelimizde Sırasıyla Giriş>Koşullu Biçimlendirme>Yeni Kural yolunu izledikten sonra;

Excel Koşullu Biçimlendirme - Hücre Renklendirme
Excel Koşullu Biçimlendirme – Hücre Renklendirme

Ekran görüntüsündeki gibi öncelikle en alttaki “Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan” başlığına tıklıyoruz. Aşağıya formülümüzü yazıyoruz. Şimdi biraz bu formülümüzü açıklayalım.

Excel formüllerinde “$” işareti sabitleme işaretidir. Kolon ismi (B) sabitlenmiştir. Ancak satır ismi olan (1) sabitlenmemiştir.

Bu demektir ki, yalnızca B kolonundaki değerlerde tüm satırları gez ve “+++++” gördüğün yerlere bu kuralı uygula.

Eğer “$B$1” şeklinde bir formül kullansaydık yalnızca B1 hücresinde “+++++” değerini arayıp, koşullu biçimlendirmeyi yalnızca B1 hücresindeki koşula göre uygulayacaktı.

Ancak satır kısmı olan “1” verisini sabitlemedik yani B hücresinin 394394. satırında bile “+++++” bulunduğunda, buradaki hücre kurala dahil olacaktır.

Formülümüzü yazıp Tamam’a bastıktan sonra aşağıdaki ekran açılacaktır.

 

Excel Koşullu Biçimlendirme - Hücre Renklendirme
Excel Koşullu Biçimlendirme – Hücre Renklendirme

 

Biz az önce bir kural belirledik. Ancak henüz kuralımızın nereye tesir edeceğini belirtmedik. Burada otomatik olarak koşullu biçimlendirme’ye tıklamadan önceki seçili alanımızın değeri geldi, o da “$B:$B” .  Ancak biz yalnızca B hücresini boyamak istemiyoruz. Bizim boyamak istediğimiz alan A1 ile F24 aralığıdır.

Şimdi uygulama hedefi olarak “=$A$1:$F$24” yazalım ve UYGULA diyelim.

Excel Koşullu Biçimlendirme - Hücre Renklendirme
Excel Koşullu Biçimlendirme – Hücre Renklendirme

Ekran görüntümüzde de görüldüğü gibi amacımıza ulaştık. Bu yöntem ile yeni kuralları yani diğer renkleri de sadece renk ve formül farklılıklarını uygulayarak  aynı biçimde oluşturduğumuzda;

=$B1=”—–” ve =$B1=”*” olması durumları için farklı renkler belirterek ve aynı uygulama hedefini kullanarak  amacımıza ulaşmış oluruz.

Excel Koşullu Biçimlendirme yazımızın sonuna geldik. Daha faydalı yazılarda görüşmek dileğiyle…

Office Excel Kaynaklarından öğrenmek isterseniz TIKLAYIN.

Excel Koşullu Biçimlendirme - Hücre Renklendirme
Excel Koşullu Biçimlendirme – Hücre Renklendirme