Excel Eğer Formülü Kullanımı (Basit ve Örneklerle)

Excel ile Eğer Kullanımı Ayrıntılı Anlatım ve Örnekleri

Excel Eğer Formülü Kullanımı ile kolayca Excel formüllerimizde şart belirtebiliyoruz.

Belirttiğimiz şartlar sayısal ifadelerin kıyaslanması , hücrelerin birbirleri ile eşitliği veya kendimize özel mantıksal şartlarımız olabilir.

Yazımızın sonuna doğru ileri düzey bir örneğimiz olacak.

Excel Eğer Formülü kullanımı Syntaxına yani sözdiziminin nasıl olması gerektiğine bir excel eğer formülü örneği ile bakalım.

Kodu kopyalayarak kendi Excelinizde deneyebilirsiniz.

=EĞER (B1<16 ; “16’dan küçüktür” ; “16’dan büyüktür”)

Eğer Formülü Kullanımı
Eğer Formülü Kullanımı

=Eğer(Mantıksal_Sınama ;     Eğer_Doğruysa ;   Eğer_Yanlışsa)

  

Görüldüğü gibi Excel Eğer Formülümüz bize şunu ifade ediyor:

  • Eğer B1 hücremdeki değer 16’dan küçükse, formül sonucu olarak C1 hücremin değeri “16’dan küçüktür” yazsın.
  • 16’dan büyükse de “16’dan büyüktür” yazsın.

NOT: Aralardaki “;” noktalı virgüller her Excel uygulamasında farklı olabilir. Kimimizde burdaki gibi “;” noktalı virgül ile parametreleri ayırırken kimimizde de yalnızca “,” virgül ile ayırıyor olabilir. Bu Office programları dil ayarları ile ilgilidir.

 

Excel Eğer Formülü Kullanımı Örneği 2

=EĞER(TOPLA(C1:C2)=0  ;  “toplam 0 a eşittir”  ;  C3)

Basit Eğer Formülü Örneği
Basit Eğer Formülü Örneği

Bu örneğimizde gördüğünüz gibi toplama sonucunun 0’a eşit olup olmadığını eğer’in mantıksal ifadesi olarak kullandık.

Beraberinde eğer toplam 0 değil ise C3 hücresinin değerini sonuç olarak bize döndürmesini istedik. Farkındaysanız, Excel içerisinde dilediğiniz formülü dilediğiniz formül içerisinde kullanma özgürlüğüne sahipsiniz.

Formüller içerisindeki “C3” gibi diğer hücreler de taşıdıkları değerleri ifade eder ve formüllerin içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.

Not: Excel oldukça kullanışlı ve rakipsiz bir elektronik tablolama programıdır. Büyük ERP sistemleri kullanan firmalar Excel kullanmak istemezler, ancak vazgeçemezler 🙂

Eğer Formülü ile Toplama Yaptırmak İstiyorsanız ETOPLA, ÇOKETOPLA Formülleri için TIKLAYIN.

Şimdi sınaması yaptığımız birkaç Excel Eğer Formülü Örneği paylaşmadan önce aşağıdaki başlığımıza bir göz atalım.

Neden Bu Formülü Kullanırız

Mantıksal_Sınama: Mantıksal sınama, bizim koşulumuzdur.

Bu koşulun doğru olması durumunda Eğer_Doğruysa , yanlış olması durumunda Eğer_Yanlışsa ifadeleri hücremize sonuç olarak yazılacaktır.

Mantıksal bir sınamaya örnek olarak , 2 + 2 = 4 müdür? Bir hücredeki kelime, farklı bir hücredeki cümle içerisinde mevcut mudur? Stokta kalan miktar kritik stok miktarının altında mıdır yoksa üstünde midir? Excel’deki B1 hücresinin değeri 16’dan küçük müdür? Gibi birçok mantıksal sınama gerçekleştirebiliriz.

İşte bu mantıksal sınamalar için =EĞER formülünü kullanmak durumundayız.

Excel Eğer formülü kullanımı bu kadarla bitmiyor. Örnekleri anladığınızda artık Eğer Kullanımı ile alakalı bir eksiğinizin kalmayacağına eminim.

Excel Eğer Formülü Örnekleri ile devam edelim.

Excel Eğer Formülü Tarih Formülü ile Kullanımı

Hemen bir ekran görüntüsü ile Excel örneğimizi paylaşalım. Sonrasında açıklayalım.

=EĞER(A12>TARİH(2019;1;1);2019;2018)

Tarih Sınaması Yaparak Eğer Formülü
Tarih Sınaması Yaparak Eğer Formülü

Yukarıdaki Eğer formülü örneğimizde =TARİH() formülümüzü kullanarak içerisine sırasıyla yıl,ay,gün değerlerini verdik. Ardından A hücresindeki 1’den 12’ye kadar ki satırlarımızdaki değerler ile sınadık. A hücrelerindeki değerler verdiğimiz “1.1.2019” tarihinden büyük ise 2019 değil ise 2018 yazacaktır.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Eğer hala yazıyı okuyorsanız bu örneği görmeyi ve kullanımını öğrenmeyi hak ettiniz. Örneğimize geçelim.Excel Eğer Formülü İleri Düzey Örnek | MBUL ve Eğerhata ile örnek

=EĞERHATA(EĞER(MBUL(B6;A6;1)>0;”evet mevcut”);”mevcut değil”)

İleri Düzey EĞER Formülü
İleri Düzey EĞER Formülü

Bu örneğimizde yapmak istediğimiz, bir sözcüğün diğer bir hücredeki sözcükler içerisinde mevcut olup olmadığını bulmak. Yani “liba” sözcüğü A hücresindeki sözcüklerin içinde mevcut mu yoksa değil mi?

MBUL formülü burada bize bir hücre içerisinde bir diğer hücrenin değeri mevcut mu buna bakıyor. Eğer mevcutsa başladığı indexi bize dönecektir. yani 0 dan büyük sonuç dönecektir.

0’dan büyük sonuç olması durumunda eğer formülünün “evet mevcut” kısmı çalışacaktır. Diğer durumlarda da yalnızca #değer hatası verecektir.

Bu hatayı gidermek için ise EĞERHATA formülünü kullandık. Hata durumunda sözcük bulunamadığı için Excel Eğer formülü ileri düzey örneğimizin sonucu olarak; #değer yerine “mevcut değil” bize cevap olarak dönecektir.

NOT:Farkında mısınız, bu sayede 2 adet mükemmel formül öğrendik, ben de tekrar etmiş oldum 🙂 

Eğer formülünü Tam anlamı ile öğrenmek için daha karmaşık örnekler barındıran Excel İç İçe Eğer Kullanımı Başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Yazımızı burada bitiriyoruz. Daha güzel yazılarda görüşmek dileğiyle 🙂 

Diğer Excel Formülleri yazılarım

Diğer Kaynaklar