Hakkında

Merhaba . Burada ilgi duyduğum alanlar, yeni öğrenip unutmak istemediğim her şey ve hali hazırda üzerinde çalıştığım teknolojilerde karşılaştığım problem çözümleri ile  ilgili yazılar paylaşmayı amaçlıyorum.

Aynı zamanda;

Çözümünü zor bulduğum yapmakta zorlandığım, zamanımı alan ORACLE SQL, PLSQL, DBA ve EXCEL Makro VBScriptleri hakkında işinize yarayabilecek, ufak tefek çözümleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Faydası olması temennisiyle.

Mesleki yetkinliğimi özet geçmem gerekirse,biraz iş hayatımdan bahsetmekte fayda var 🙂

Halen çalıştığım HADEKA İnşaat Tur. San. Tic. Ltd. Şti.’ de (1 sene 4 ay) 

HADEKA İnşaat Tur. San. Tic. Ltd. Şti.’ de IFS ve Bilgi İşlem Sorumlusu olarak çalışmaktayım. Proje,Muhasebe, Sözleşme Yönetimi, İnsan kaynakları, CRM gibi birçok modülde kurguların tamamlanmasına ve canlıya geçiş sürecinde şirketime destek vermekle beraber, tüm raporları Oracle SQL ile hazırliyorum. 

IFS yurtdışında SAP’den sonra en çok tercih edilen, şuan CEO’luğunu SAP’in eski CEO’sunun yaptığı (2018), ülkemizde de Havelsan ve Koska gibi birçok firmanın ERP sistemi olarak kullandığı bir programdır. HADEKA İnşaat olarak biz de böyle bir sistem kurmak istedik.

Oluşturduğum raporları Excel’de pivot tablolar halinde veya Parametreler verilerek alınan makro kullanarak gerçekleştirmenin haricinde, IFS BI tool olarak kullanılan Lobby’de tasarlayıp kullanıcılara sunuyorum. Kullandığım rapor sorguları için gerekli SQL Tuning Advisor ile önerileri implement ediyorum. Materialized View’ler ile Pipelined Functionları sıkça kullanıyorum.

Oracle DBA konusunda teknik bilgi sahibiyim. Oracle ı seviyorum. Bir iş tecrübem yok. Çalıştığım şirketimde karşılaştığım DBA sorunlarını çözmeye çalışıyorum. PLSQL kurgularına da sistemi bozmayacak şekilde Prosedurler veya Fonksiyonlar ekleyip gerekli ve eksik kurguları tamamlıyorum. Oracle Discoverer ile basit grafik raporları hazırlıyorum. 

Aynı zamanda şirket içerisinde Bilgi İşlem tarafında da kullanıcılara destek sağlıyorum. 

İnsan kaynakları alanında bordro hazırlama,SGK ve Muhtasar maliyetlerini ve indirimlerini hesaplama, muhasebesel işlemler, hakediş, satış,fatura ve oluşan fişleri, muhasebe kurgusu, muhasebesel işlem işleme kuralları,Mizan kurgusu, Mali tablolar gibi şimdilik aklıma gelen birçok konuda teknik ve teorik bilgiye sahibim. 

 Bireysel olarak ne yapıyorum ? 

Oracle  SQL,  PL/SQL ( Tuning, Apex, Reports vb) ve Oracle DBA konularında mesleki yetkinliğimi geliştirmeye çalışıyorum.

HTML5,CSS,JavaScript konularında pratikler yapıyorum. 

Android native ortamında orta-ileri düzey bilgi sahibiyim ancak uzun süreli bir tecrübem veya iş tecrübem yok. Hobi olarak boş zamanlarımda Android yazılım geliştirme konusundaki deneyimimi artırmaya devam ediyorum.

Google Firebase Backend Servisini ve Instagram,Facebook,Linkedin apileri konusunda deneyimim var, kullanabiliyorum. Aynı zamanda üzerinde çalıştığım bir projemi gerçekleştiriyorum.

* Önceki İşyerim Bageturk A.Ş’de (10 ay)

Yıldız Holding bünyesinde  YK Asistanı ve Raporlama Uzman Yardımcısı olarak çalıştım. 

Şirket organizasyon şemasında Bütçe ve Raporlama Uzm. Yard. olarak şirketimizin 2017 bütçesinde bütçeci olarak görev aldım.Satış bütçelerini (LFL ve normal) ve taslaklarını hazırladım.

Hakkında” için 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir